Непал

Таг
20Вести

НЕПАЛ ПРОСЛАВИ 70 ГОДИНИ ОД ПРВОТО ИСКАЧУВАЊЕ НА МОНТ ЕВЕРЕСТ, РЕГИОНОТ ГОДИШНО ПРИВЛЕКУВА 50.000 ПЛАНИНАРИ

НЕПАЛСКИ ШЕРПАС ИСПИША ИСТОРИЈА ОТКАКО ПО ВТОРПАТ ГИ ИСКАЧИ СИТЕ 14 ВРВА ПОВИСОКИ ОД 8.000 МЕТРИ

НЕПАЛ САКА ДА ЈА ИСПРАВИ ИСТОРИСКАТА НЕПРАВДА И ДА ЈА УКИНЕ ЗАБРАНАТА НА КАНАБИСОТ

НА ХИМАЛАИТЕ СЕ ПРАВИ НАЈТВРДОТО СИРЕЊЕ НА СВЕТОТ КОЕ МОЖЕ ДА СЕ ЈАДЕ И ПО 20 ГОДИНИ

НЕПАЛСКИ ШЕРПАС ГО ИСКАЧИ МОНТ ЕВЕРЕСТ ПО РЕКОРДЕН 25. ПАТ

МОНТ ЕВЕРЕСТ СЕ ОТВОРА ЗА ПЛАНИНАРИ ПО ЕДНА ГОДИНА ПАУЗА

НЕПАЛСКИТЕ ПЛАНИНАРИ КОИ ПРВИ ГО ИСКАЧИЈА ВРВОТ К2 ВО ЗИМА ПРЕЧЕКАНИ КАКО ХЕРОИ ДОМА

НЕПАЛСКИ ПЛАНИНАРИ ИСПИШАА ИСТОРИЈА ОТКАКО ПРВИ ГО ИСКАЧИЈА ВРВОТ К2 ВО ЗИМСКИ УСЛОВИ

КИНА И НЕПАЛ ЌЕ ЈА ОБЈАВАТ НОВАТА ВИСОЧИНА НА МОНТ ЕВЕРЕСТ

НЕПАЛ ОД ЕСЕН ПОВТОРНО ЌЕ ГИ ДОЗВОЛИ ИСКАЧУВАЊАТА НА МОНТ ЕВЕРЕСТ