Договорот од Преспа

Таг
4Вести

РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА И ОФИЦИЈАЛНО СТАНА РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА

ГРЧКИОТ ПАРЛАМЕНТ ГО РАТИФИКУВАШЕ ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА, ОТВОРЕНИ ВРАТИТЕ НА НАТО И ЕУ ЗА МАКЕДОНИЈА

СОБРАНИЕТО ГО ИЗГЛАСА ВЛАДИНИОТ ПРЕДЛОГ ЗА ПРИСТАПУВАЊЕ КОН УСТАВНИ ИЗМЕНИ, СЛЕДУВААТ АМАНДМАНИТЕ

НАД 600.000 ГЛАСАЧИ ГО ПОДДРЖАА ДОГОВОРОТ ЗА ИМЕТО, ИЗЛЕЗНОСТА НА РЕФЕРЕНДУМОТ 36,87%