НАД 600.000 ГЛАСАЧИ ГО ПОДДРЖАА ДОГОВОРОТ ЗА ИМЕТО, ИЗЛЕЗНОСТА НА РЕФЕРЕНДУМОТ 36,87%

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Повеќе од 600.000 гласачи го поддржале договорот со Грција за решавање на спорот за името на вчера одржаниот референдум. Сепак, на референдумот не беше достигнат потребниот цензус од 50%, бидејќи, според речиси целосните податоци што утрово ги објави Државната изборна комисија, на гласањето излегле само 36,8% од оние кои имаат право на глас.

  • На референдумот се гласаше за прашањето „Дали сте за членство во Европската Унија и НАТО со прифаќање на Договорот за името помеѓу Македонија и Грција“.
  • На референдумот гласале вкупно 661.393 луѓе, што претставува излезност од 36,87%, недоволно за да се исполни цензус.
  • 91,4%, односно 605.016 гласачи се изјасниле „за“, додека „против“ биле 37.312, односно 5,64%.
  • Премиерот Зоран Заев изјави дека и тој и неговиот грчки колега Ципрас остануваат посветени на спроведувањето на Договорот од Преспа.
  • Заев ги повика ВМРО-ДПМНЕ и останатите политички партии да го поддржат Договорот во парламентот.
  • Тој најави можност за предвремени избори, кон крајот на ноември, доколку Договорот не биде изгласан во Собранието.
  • Вратата на НАТО останува отворена за Македонија, кажа генералниот секретар Јенс Столтенберг, а резултатите од референдумот ги поздравија и САД.