Монт Еверест

Таг
27Вести

НЕПАЛСКИ ШЕРПАС ГО ИСКАЧИ МОНТ ЕВЕРЕСТ ПО РЕКОРДЕН 29. ПАТ

НА 51 ГОДИНА ГО ИСКАЧИВ МОНТ ЕВЕРЕСТ ОТКАКО СЕ БОРЕВ СО НЕПЛОДНОСТ И СЕ РАЗДЕЛИВ СО ПАРТНЕРОТ, ВЕЛИ ПИСАТЕЛКАТА ЏЕСИКА ХЕПБЕРН

МОНТ ЕВЕРЕСТ СЕГА Е МНОГУ ВАЛКАН И ПРЕПОЛН СО ЛУЃЕ, ВЕЛИ ПОСЛЕДНИОТ ЖИВ ЧЛЕН НА ПРВАТА ЕКСПЕДИЦИЈА

ПЛАНИНАРИТЕ ОТСЕГА ЌЕ МОРА ДА СИ ГО СОБИРААТ ИЗМЕТОТ КОГА ГО КАЧУВААТ МОНТ ЕВЕРЕСТ

НЕПАЛ ПРОСЛАВИ 70 ГОДИНИ ОД ПРВОТО ИСКАЧУВАЊЕ НА МОНТ ЕВЕРЕСТ, РЕГИОНОТ ГОДИШНО ПРИВЛЕКУВА 50.000 ПЛАНИНАРИ

НЕПАЛСКИ ШЕРПАС ГО ИСКАЧИ МОНТ ЕВЕРЕСТ ПО 27. ПАТ И ГО ПОВРАТИ СВЕТСКИОТ РЕКОРД

ШЕРПАСКИ ВОДИЧ ГО ИЗРАМНИ РЕКОРДОТ ОД 26 ИСКАЧУВАЊА НА МОНТ ЕВЕРЕСТ

ВОЕН ВЕТЕРАН БЕЗ НОЗЕ ЌЕ СЕ ОБИДЕ ДА ГО ИСКАЧИ МОНТ ЕВЕРЕСТ

НЕПАЛСКИ ШЕРПАС ГО ИСКАЧИ МОНТ ЕВЕРЕСТ ПО РЕКОРДЕН 26. ПАТ

УЧИТЕЛКА ОД ХОНГКОНГ СТАНА ЖЕНА КОЈА НАЈБРЗО ГО ИСКАЧИЛА МОНТ ЕВЕРЕСТ