ШТО Е ХРОНО ДИЕТА И ДАЛИ ФУНКЦИОНИРА

Хроно диетата, која во моментов е најпопуларна диета во земјава, ја измислил францускиот доктор Ален Делебо, кој студирал хроно биологија, и ги применил своите знаења во креирање на ваквиот начин на исхрана.

Според Делебо, тајната на оваа диета се состои во три правила:

 • јадете ги правилните продукти
 • јадете во прав момент
 • јадете во количини кои одговараат на вашата висина

Интересни факти за хроно диета, кои доколку се почитуваат, доктор Делебо гарантира губењето на килограмите многу брзо:

 • Колку сте повисоки, повеќе можете да јадете
 • Колку ви се потешки поските, помалку треба да ослабете
 • Јадете благо само попладне кога ќе огладнете
 • Не пијте алкохол
 • Не ставајте шеќер во кафето и чајот
 • Не пијте јогурт и млеко
 • Немојте да јадеде ако не сте гладни
 • Два оброци во текот на неделата можете да јадете што сакате, дури и да пиете алкохол
 • Изедете една банана еден час пред да одите на вежбање

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *