„ПИПЛ“ ГО ПРОГЛАСИ АКТЕРОТ ПАТРИК ДЕМПСИ ЗА НАЈСЕКСИ МАЖ НА СВЕТОТ

Њујорк, (АП)

Магазинот „Пипл“ го прогласи актерот Патрик Демпси за најсекси маж на светот за 2023, преземајќи ја оваа титула од колегата Крис Еванс. Педесет и седумгодишниот Демпси, кој се прослави во серијата „Вовед во анатомија“, изјави дека целосно се шокирал кога ја слушнал веста и помислил дека е шега.

„Ова признание е убаво и му дава мал поттик на моето его, но ми дава и платформа да го искористам за нешто позитивно“, изјави Демпси, кој го глумеше неврохирургот Дерек Шепард во речиси 250 епизоди на „Вовед на анатомија“.

Демпси е во брак со шминкерката Џилијан Финк од 1999 и вели дека најмногу го интересира како неговите три деца ќе реагираат на неговата нова титула.

„Сигурно ќе ме задеваат и ќе ми наоѓаат причини зошто не би требало да го имам овој статус, што е добро, зашто ме одржуваат млад“, кажа Демпси.

Неговиот следен филм „Ферари“, во кој го игра Формула 1 возачот Пјеро Таруфи, излегува во декември.

(Фото: АП)