ДИКАПРИО ЌЕ СНИМА РИМЕЈК НА ДАНСКИОТ ОСКАРОВЕЦ „УШТЕ ЕДНА ТУРА“

Лос Анџелес, (Гардијан)

„Уште една тура“, данската комична драма која завчера освои оскар за најдобар странски филм, ќе добие верзија на англиски јазик, а во улогата на Мадс Микелсен би требало да се најде Леонардо ДиКаприо. Токму неговата продукциска компанија ги откупи правата за римејк.

Засега не се потврдени режисер и сценарист на римејкот, но авторот на оригиналот Томас Винтерберг изјави дека нема да биде вклучен, иако веќе има снимано на англиски јазик.

„Филмот сега е во рацете на најдобриот актер што можете да го добиете и освен што е брилијантен актер, тој има направено и многу интелигентни избори во кариерата. Многу сум љубопитен да видам што ќе направат“, изјави Винтерберг.

„Уште една тура“ е трагикомична приказна за група средношколски професори кои почнуваат експеримент со секојдневно пиење алкохол за да внесат радост и ведрина во своите зачмаени животи. Филмот лани освои и четири европски оскари.