ПРОЕКЦИЈА НА БОКСЕРСКИОТ ФИЛМ „РОМСКА КРАЛИЦА“ ВЕЧЕРВА ВО ГРАДСКИ ПАРК

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Германско-австрискиот филм „Ромска кралица“ ќе се прикаже вечерва на Школка во Градски парк во Скопје, со почеток во 20:30 часот, што ќе биде негова македонска премиера. Филмот во режија на Хусеин Табак исто така е во програмата на „Нетфликс“.

Во главната улога е романската актерка Алина Шербан, која игра самохрана мајка на две деца која е сопственичка на боксерски клуб и тренер. Таа беше прогласена за најдобра германска актерка за оваа улога во 2020.

Настанот го организира Институтот Ромалитико.