КРИТИЧАРИТЕ ВО ХОЛИВУД ГО ОДБРАА „ОПЕНХАЈМЕР“ ЗА ФИЛМ НА ГОДИНАТА

Лос Анџелес, (Холивуд рипортер)

„Опенхајмер“, во режија на Кристофер Нолан, е најдобар филм за 2024, одлучија филмските критичари на синоќешното доделување во Холивуд. Филмот е заснован на книгата „Американски Прометеј“ од 2005 година и го следи создавањето на атомската бомба низ призмата на водачот на проектот „Менхетн“, физичарот Роберт Опенхајмер.

„Опенхајмер“ доби осум награди, меѓу кои и за најдобар режисер, кинематографија и споредна машка улога (Роберт Дауни Џуниор).

„Барби“ ги освои наградите за најдобра комедија, најдобра песна („Јас сум само Кен“) и за најдобро оригинално сценарио.

Пол Џамати е најдобар актер, а Да’Вајн Џој Рендолф најдобра во споредна улога за „Останатите“, а Ема Стоун е најдобра актерка за „Кутрите“.

„Следоред“ е прогласена за најдобра драмска серија, додека Сара Снук и Киран Калкин ги земаа актерските награди за нивните улоги во оваа ТВ-серија.

(Фото: Гети)