НИК КЕЈВ ВО ФОКУСОТ НА ОСМОТО ИЗДАНИЕ НА ФЕСТИВАЛОТ СКОПЈЕ СИНЕМА СИТИ

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Ник Кејв ќе биде во фокусот на осмото издание на фестивалот на музички документарци Скопје синема сити, што почнува денеска. Австралискиот музичар е и годинашниот добитник на наградата за животно дело, а во Културно-информативниот центар вечерва во 20 часот се отвора изложба на српскиот фотограф Немања Ѓорѓевиќ, составена од фотографии од концертите на Кејв во Белград, Загреб и Нови Сад.

Утре, пак, во Кинотеката ќе се прикаже документарниот филм „Ник Кејв: 20.000 денови на Земјата“.

На годинашниот фестивал ќе можат да се погледнат и документарци посветени на Ела Фицџералд, гитаристот на „Ролинг стоунс“ Рони Вуд, Моби и на електронската музика, како и четири филма на Јане Алтипармаков за домашната музичка сцена.

Земја во фокус е Србија, во рамките на што ќе бидат прикажани четири филма кои освоиле награда на фестивалот Докенритам во Белград.

Фестивалот е во организација на здружението „Номад-Арт Скопје“.