„РЕД ХОТ ЧИЛИ ПЕПЕРС“ ГО ОБЈАВИ ПРВИОТ СИНГЛ ОД НОВИОТ, 12. АЛБУМ

Лос Анџелес, (Ролинг стоун)

„Ред хот чили пеперс“ го најави излегувањето на својот 12. студиски албум насловен „Неограничена љубов“ (Unlimited Love). Тој следува шест години по „The Getaway“ и е првиот албум од 2006 што групата го сними со гитаристот Џон Фрушанте.

„Неограничена љубов“ излегува на 1 април, а беше најавен со синглот „Црно лето“ (Black Summer). Таа е една од 17-те песни на новиот албум, кој ќе трае дури 73 минути.

„Поминавме илјадници часови, што заедно, што индивидуално, за да го направиме најдобриот можен албум. Секоја од песните на новиот албум е еден наш аспект и го одразува нашиот поглед на универзумот. Благодарни сме што имавме можност да бидеме заедно во соба и уште еднаш да се обидеме да се подобриме“, соопшти групата на Фејсбук.

Фрушанте беше дел од групата од 1988 до 2009, па се врати пред три години.