БУГАРСКИОТ АКТЕР ЈУЛИАН КОСТОВ ЌЕ ГО ЗАМЕНИ МИЛОШ БИКОВИЌ ВО СЕРИЈАТА „БЕЛИОТ ЛОТУС“

Њујорк, (Дедлајн)

Бугарскиот актер Јулиан Костов ќе го замени Милош Биковиќ во третата сезона на популарната серија на Ејч-Би-О, „Белиот лотус“. Костов ќе го игра рускиот спа гуру Валентин, а Ејч-Би-О му ја одзеде улогата на Биковиќ откако украинското министерство за надворешни работи ја критикуваше ТВ-мрежата бидејќи тој отворено ја поддржувал руската инвазија на Украина.

Биковиќ доби руско државјанство во 2021, а Владимир Путин му го додели медалот „Пушкин“ за неговиот придонес кон руските култура и уметност.

„Пораснав во земја разурната од војна. На 11-годишна возраст со денови и ноќи се криев во засолништа додека мојата татковина и мојот роден град беа бомбардирани. И никогаш не би можел никому да посакам таков пустош. Започната е кампања против мене, навидум како надворешен маневар за влијание врз одлуките што можат да создадат вознемирувачки преседан кој ја засенува суштината на уметничката слобода. Резултатот од таквиот наратив е триумфот на апсурдот и поразот на уметноста“, изјави Биковиќ, кој сепак ќе добие хонорар од Ејч-Би-О, за кој кажа дека ќе го донира.

Костов (34) има развиено кариера во Велика Британија, а глумеше Русин во првата сезона на серијата на „Нетфликс“, „Сенка и коска“.

Снимањето на третата сезона на „Белиот лотус“ ќе почне овој месец, ќе се случува во Тајланд, а премиерата ќе биде во 2025.

(Фото: Вајримиџ)