„ЗМЕЈОВИТЕ ДОАЃААТ“ – „ЕЈЧ-БИ-О“ ОБЈАВИ ДЕКА ПРИКВЕЛОТ НА „ИГРА НА ТРОНОВИ“ ЌЕ СЕ СНИМА ВО 2021

Лондон, (Индипендент)

Приквелот на хит серијата „Игра на тронови“, „Куќа на земјот“, ќе почне да се снима во 2021, објави „Ејч-Би-О“ на Твитер. Ова претставува мало изненадување, со оглед на тоа што се шпекулираше дека снимањето ќе почне во 2022. „Ејч-Би-О“ објави и две фотографии од црвен змеј со постот „Змејовите доаѓаат“.

„Куќа на змејот“ се случува 300 години пред настаните во една од најнаградуваните серии на сите времиња. Фокусот во приквелот е на семејството Таргарјен и ќе има 10 епизоди. Еден од потомците Денерис Таргарјен беше меѓу главните ликови во „Игра на тронови“.

Педи Консидајн ќе го глуми главниот лик, кралот Висерис Таргарјен, а деновиве беше објавено дека на екипата ѝ се приклучуваат и Оливија Кук и Мет Смит, познат по улогата на принцот Филип по првите две сезони на „Круна“. Смит ќе го игра Даемон Таргарјен, помладиот брат на кралот Висерис и наследник на тронот.