ЖЕНИ СТАВААТ ЕКСТРАКТИ ОД МАРИХУАНА ВО ВАГИНАТА ЗА ПОДОБАР СЕКС

Лос Анџелес, (Мајк)

ЦБД маслата ги има веќе некое време, но никогаш не станаа популарни во однос на трендовите на „жешките треви“. Веројатно затоа што маслените екстракти од канабис не звучат баш секси – дури и кога се наменети да го направат вашиот сексуален живот пожежок.

Но, некои луѓе тврдат дека ТХЦ и ЦБД вагиналните масла се многу поеротски отколку што звучат. Идејата е дека овие масла (кои можат да се вметнат во вагината) можат да го подобрат сексуалното задоволство со минимизирање на болката, намалување на анксиозноста и зголемување на протокот на крв веднаш штом ЦБД ќе се апсорбира во крвотокот.

 

Дали е безбедно да се стават ЦБД масла во вагината?

 

Речиси секој лекар советува да не се ставаат  какви било непотребни производи во вагината, и се покажа дека маслата од канабис не се никаков исклучок.

„Во однос на безбедноста, истражувањето не значи дека е во ред да се става било што во вагината“, вели д-р Денис Асафу-Аџеи, уролог од Чикаго и истражувач во Медицинскиот центар Лојола.

Но, други лекари велат дека вагиналните масла од канабис не се смртоносни и веројатно немаат сериозни несакани ефекти за оние кои се генерално здрави.

Иако Асафу-Аџеи не препорачува ставање тревка во вагината, таа вели дека користењето производи од канабис околу вагината може да има некои придобивки.

„Женскиот генитален тракт има густа количина на канабиноидни рецептори, особено во матката“, вели таа, истакнувајќи дека се смета оти лубрикантите што содржат ЦБД и ТХЦ го зголемуваат задоволството. Во основа, маслата се веројатно добри и безбедни, но вагиналните ЦБД масла не се препорачани од лекар – барем не од овој лекар.

 

Дали вагиналните ЦБД масла можат да доведат до подобар секс?

 

Џордан Тишлер, лекар од Кембриџ и професор на Медицинскиот факултет на Харвард кој проучува лекои од канабис, вели дека маслата од канабис веројатно не делуваат доволно брзо за повеќето луѓе да ги искусат придобивките.

„Потребни се околу 40 до 60 минути за да дејствува – што обично не е толку корисно за секс“, вели тој.

„Кој сака да се ‘подмачка’ и да седи за тоа време пред да дејствува?“, додава тој, но кажува и дека може да има пријатни придобивки од мешањето на тревката и сексот.

„Постојат добри докази дека ТХЦ може да биде корисен [за зголемување на задоволството за време на сексот], но тие докази се засноваат на системска употреба (земена орално), не вагинално или анално“, вели Тишлер, посочувајќи дека нема докази што сугерираат дека ЦБД дејствува на ист начин.

„Ниските дози – 5 до 15 мг – земени системски обезбедуваат зголемено либидо, релаксација и подмачкување, почести и поинтензивни оргазми, и подобро задоволство во целина. Ова важи и за мажите и за жените“, вели тој.

 

Какво е чувството од користењето на вагинално ЦБД масло?

 

Не е изненадување што лекарите – дури и експертите за канабис – не се подготвени да ги препорачаат едвај истражените, тотално анегдотски тврдења дека вагиналните ЦБД масла се најдоброто нешто што може да му се случи на сексот.

Трејси Ен Данкан вели дека кога прво вметнала ЦБД масло во вагината не забележала големо зголемување на чувствителноста, но ѝ се чинело дека вагината малку повеќе реагира на допир.

„Сексот беше жежок, и јас свршив, но само еднаш, и тоа не беше ништо необично. Сепак, навистина уживав во чувството на дополнителното внатрешно подмачкување, и откако дечко ми малку нурна, ми рече дека има вкус на чоколадо. Тоа го нарекувам победа“, вели таа.

Следно, таа пробала со ЦБД + ТХЦ масло, наменето да помогне за спиењето.

„Зошто да не ги пробам за мала секс закуска пред спиење? Повторно го ставив маслото околу 30 минути пред предиграта. До моментот кога бев на креветот дефинитивно почувствував зголемена чувствителност. Всушност, речиси се чувствував како да доживувам пенетрација од внатре кон надвор, што беше фасцинантно, жешко, а исто така и речиси малку премногу во некои моменти. Не само што го чувствував секој удар, туку и моите оргазми беа екстра силни – нешто со што се борам во последно време. Не ми се допадна маслениот остаток што остана на моите играчки, но брзо се исчисти. Останав будна доволно долго за мојот партнер да ми каже дека мојата вагина малку мириса на трева, а потоа паднав во прекрасен, блажен сон. Уште една победа“, вели таа.

Други луѓе кои пробале вагинални ЦБД масла за секс се чини дека се согласуваат со Данкан.

„Дефинитивно беше жешко“, раскажува ДеЏанае Евинс, 30-годишна блогерка од Лос Анџелес за нејзиното искуство.

„Навистина ми се допадна чувството на затоплување во мене. Зборувам за мојата вагина кога велам дека се чувствува поопуштено и почувствително на допир“, вели таа.

Слично позитивно искуство имала и Кели Ешлен, 30-годишна секс-писателка од Калифорнија.

„Често имам проблеми со кулминацијата бидејќи треба да бидам прилично опуштена за да свршам. ЦБД маслото дефинитивно помогна во тоа“, вели Ешлен.

„Сексот беше навистина кул и романтичен. Мојот партнер исто така беше напушен од џоинт, така што првиот пат кога го доживеавме тоа беше прилично забавно за двајцата. Навистина забележав дека тоа ни помогна да се чувствуваме многу повеќе поврзани и би можела да почувствувам поголема врска меѓу нас“, додаде таа.