АРТУР И ЕДВАРД ВОДАТ ВО ОБЛОЖУВАЛНИЦИТЕ ЗА ИМЕ НА НОВОТО КРАЛСКО БЕБЕ

Лондон, (Си-Ен-Ен)
People gather outside Buckingham Palace to take pictures on their mobile phones of the notice placed on an easel in the palace's forecourt in London to formally announce the birth of a baby boy to the Duke and Duchess of Sussex. PRESS ASSOCIATION Photo. Picture date: Monday May 6, 2019. See PA story ROYAL Baby. Photo credit should read: Yui Mok/PA Wire

Хари и Меган вчера го добија првoто дете и принцот кажа дека неговото име ќе биде објавено во наредниве денови. Во обложувалниците, пак, најдобро котираат Артур, Едвард и Филип, пренесуваат британските медиуми.

„Хари и Меган ќе им оддадат почит на нивните родители со средното име на нивното дете“, вели Венди Босбери-Скот, експерт од „Дебретс“.

Меѓу членовите на кралското семјество, досега најпопуларни имиња се Артур, Џорџ, Алберт, Дејвид и Чарлс. Целосното име на принцот Чарлс е Чарлс Филип Артур Џорџ, а на принцот Хари е Хенри Чарлс Алберт Дејвид.

Бебето на војводата и војвотката од Сасекс, кое е седмо во редот за наследување на кралскиот престол, не станува автоматски принц. Кралот Џорџ Петти, прапрапрадедото на Хари, ја ограничил употребата на кралските титули и кралицата Елизабета Втора може да го прескокне тоа правило, како што направи со децата на Вилијам и Кејт, принцезата Шарлот и принцот Луј.