И БИРМИНГЕМ ЌАРУВА ОД „ТЕЛЕВИЗИСКИОТ ТУРИЗАМ“, ВО ГРАДОТ НАГРНАА ФАНОВИТЕ НА „ЖИЛЕТИТЕ ОД БИРМИНГЕМ“

Бирмингем, (Гардијан)

Бирмингем привлекол рекорден број туристи минатата година откако фановите на „Жилетите од Бирмингем“ (Peaky Blinders) нагрнаа за да ги истражат локациите на коишто е снимана популарната гангстерска серија на Би-Би-Си, чија петта сезона почна да се емитува пред неколку дена.

Вториот најголем град во Велика Британија е уште една средина која извлече значителни придобивки од феноменот „телевизиски туризам“, во кој фановите посетуваат локации поврзани со популарни серии и филмови.

Рекордни 42,8 милиони туристи го посетиле Бирмингем лани, додека градот добро наплатува од тоа што бил дом на вистинската криминална банда Пики Блајндерс, која била активна од 1890-ите до 1930-ите. Интересно е што серијата не се ни снима на улиците на Бирмингем, туку во Ливерпул и Манчестер.

Ефектот на ‘Жилетите‘ го доживува својот врв овдека, при што тури и настани се распродаваат унапред. Рекорден број туристи сега го посетува регионот, истражувајќи ги местата кадешто е снимана серијата“, изјави градоначалникот Енди Стрит.

Бројот на туристи во Бирмингем пораснал за 26% откако серијата почна да се емитува во 2013. Откако беше купена од „Нетфликс“, „Жилетите од Бирмингем“ сега е достапна за гледање во 183 земји и особено е голем хит во САД.