ГОВОРОТ И МОЛКОТ НА ТИНЕЈЏЕРКАТА ЕМА ГОНСАЛЕС ГИ ОБЕЛЕЖАА МАСОВНИТЕ ПРОТЕСТИ ВО САД

Вашингтон, (Си-Ен-Ен)
addresses the March for Our Lives rally on on March 24, 2018 in Washington, DC. Hundreds of thousands of demonstrators, including students, teachers and parents gathered in Washington for the anti-gun violence rally organized by survivors of the Marjory Stoneman Douglas High School school shooting on February 14 that left 17 dead and 17 others wounded. More than 800 related events are taking place around the world to call for legislative action to address school safety and gun violence.

„Маршот за нашите животи“, со кој вчера беа побарани построги законски мерки за поголема контрола врз оружјето, беше поддржан од стотици илјади луѓе, вклучувајќи и славни личности како Стивен Спилберг, Опра Винфри, Џорџ Клуни, Пол Маккартни, Мајли Сајрус и многу други, но еден говор ги обележа најголемите протести во САД уште од војната во Виетнам.

Седумнаесетгодишната Ема Гонсалес стана заштитно лице на движењето кое произлезе од масакрот во нејзиното средно училиште во Паркленд, Флорида, минатиот месец и таа на моќен и емотивен начин им оддаде почит на 17-те убиени ученици и професори, откако неколку минути без зборови остана на говорницата.

„Шест минути и околу 20 секунди. За толку време, 17 наши пријатели беа одземени од нас, 15 беа повредени и засекогаш се сменија животите на сите во заедницата Даглас. Сите кои бевме таму разбираме. Сите кои беа допрени од вооружено насилство разбираат. Никој не можеше да поверува дека таму имаше тела кои чекаа цел ден да бидат идентификувани. Тие престанаа да дишат пред да биде огласена црвена тревога“, кажа Гонсалес, по што ги повтори имињата на убиените, престана да зборува и заплака.

По четири минути и 25 секунди, се огласи аларм за крај на говорот.

„Откако дојдов на говорницата, поминаа шест минути и 20 секунди. Напаѓачот за тоа време престана да пука и го фрли оружјето, мешајќи се со учениците кои бегаа“, заврши Ема.