СТИНГ ЌЕ ПОЧЕКА, ВАРДАР Е ВО ФИНАЛЕТО НА ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ

Келн, (СМАРТ СДК.МК)
epa07618280 Vardar's head coach Roberto Garcia Parrondo reacts during the 2019 EHF FINAL4 Handball Champions League semi final match between Barca Lassa and HC Vardar in Cologne, Germany, 01 June 2019. EPA-EFE/SASCHA STEINBACH

Ракометарите на Вардар на сензационален начин се пласираа во финалето на Лигата на шампионите, па Стинг ќе мора да има разбирање.

Првпат во својата повеќедецениска кариера, големиот британски музичар го помести почетокот на свој концерт од една ваква причина, но Македонија затоа утре ќе може да ужива во два ретко големи настани.

Вардар го игра финалето со Веспрем од 18 часот и музичкиот спектакл на стадионот „Тоше Проески“ оригинално требаше да стартува во 20 часот, но организаторот „Авалон продукција“ успеа да издејствува настапот на триото на Влатко Стефановски да почне во 20.30 часот, додека Стинг излегува на сцена во 22 часот, половина час подоцна од предвиденото.

Вардарци се надминаа себеси во полуфиналето на Фајнл форот во Келн и го совладаа гигантот Барселона со 29:27, иако десетина минути пред крајот губеа со седум голови разлика. Тоа ги донесе на чекор до ново чудо во Келн.