ДВЕЈН ЏОНСОН ЌЕ СНИМА НОВА ВЕРЗИЈА НА „КРАЛОТ СКОРПИЈА“

Лос Анџелес, (Индипендент)

Најплатениот актер на светот Двејн Џонсон ќе снима нова верзија на „Кралот Скорпија“ со „Јуниверзал“, објави „Вараети“. Џонсон, кој е поранешен шампион во борење, стекна светска слава со филмот од 2002, кој излезе како конкуренција на „Мумија“ од 2001.

„Кралот Скорпија“ заработи 178 милиони долари на светско ниво и го лансираше популарниот Рок во филмска ѕвезда.

„Кралот Скорпија беше моја прва улога во животот. Почестен сум и возбуден што ќе му дадеме нов живот на овој лик и ќе ја доближиме таа митологија на новите генерации. Немаше да имам филмска кариера да не беше оваа улога“, изјави актерот.