МАРАЈА КЕРИ КОНЕЧНО ПРОГОВОРИ ЗА БОРБАТА СО БИПОЛАРНО ПОРЕМЕТУВАЊЕ

Њујорк, (АП)

Мараја Кери откри дека веќе не живее во изолација, откако почна да се лекува од биполарно пореметување.

Во интервјуто за магазинот „Пипл“, пејачката легенда кажа дека не ѝ се верувало кога првпат ја добила дијагнозата во 2001 година, откако беше примена во болница поради физички и ментален слом.

„Не сакав да верувам во тоа. Затоа долго време живеев во негирање и изолација и стравував дека некој ќе ме открие. Тоа беше претешко бреме за мене и во еден момент сфатив дека не можам повеќе да издржам. Додека не почнав со третмани, тоа беа најтешките години во мојот живот“, вели 48-годишната Кери.

Таа сѐ уште прима терапија и лекови за втор степен на биполарно пореметување, кое вклучува периоди на депресија и хипоманија.

Земам лекови кои не ме прават премногу уморна или слаба. Се окружив со позитивни луѓе и се вратив на она што најмногу го сакам, компонирање и пишување песни“, додаде Кери, која последниот, 14. студиски албум го издаде во 2014 година.