ХИП-ХОПОТ ЌЕ БИДЕ ВО ФОКУСОТ НА ФЕСТИВАЛОТ „ПОП КУЛТУРА“ ВО СКОПЈЕ

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Едукативниот културен центар „Лабораториум“ во Скопје в сабота (17 февруари) ќе биде домаќин на фестивалот на современа македонска поп музика „Поп култура“.

Со почеток во 20:30 часот, на фестивалот ќе настапат Јанг Деди, „Зи“, Матеј Фолц и Вански, диџеј сет ќе има Димчуга, а специјална гостинка ќе биде српската раперка Млада Беба. Фестивалот, кој се фокусира на хип-хоп движењето како најраспространета и најпопуларна форма на израз на денешната младина, е дел од платформата „Силата ЕУ младите“

„Поп култура“ ќе добие и винилно издание, кое ќе биде компилација на современата поп продукција на млади македонски музичари.

Билетите за фестивалот се по цена од 200 и 300 денари.