„ПМГ КОЛЕКТИВ“ ВО ОРКЕСТАРСКО ИЗДАНИЕ ЌЕ ГИ ИЗВЕДЕ СВОИТЕ НАЈГОЛЕМИ ХИТОВИ УТРЕ ВО МКЦ

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

„ПМГ колектив“ ќе ги изведе своите најголеми хитови на утрешниот концерт во Младински културен центар во Скопје (21 часот), на кој ќе го промовира своето најново издание – двојниот винилен албум „Најголемите хитови“.

Бендот ќе настапи во проширен состав наречен „ПМГ колектив оркестар“, во кој ќе бидат Синиша Евтимов (гитара), Александар Гавровски (бас гитара), Мирко Попов (вокал/машина), Владан Дробицки (тромбон), Марија Каева (вокал/синтисајзер), Дино Милосављевиќ (тапани), Васко Бојаџиски (саксофон) и Павел Дробицки (бас гитара).

Излегувањето на албумот беше проследено со објавувањето на новата верзија на еден од најголемите хитови на групата, „Скопјанка“.

„ПМГ колектив“ е еден од најпродуктивните македонски бендови, кој досега има издадено девет студиски албуми, четири компилации и бројни синглови, ремикси и обработки, а има правено и музика за филм и театар.