УМУ САНГАРЕ ЈА НОСИ ВАСУЛУ МУЗИКАТА ОД МАЛИ ВО СКОПЈЕ

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Уму Сангаре, една од најголемите африкански пејачки, ќе го направи специјално вечерашното затворање на 17. издание на фестивалот Оффест, одржувајќи концерт во Македонската опера и балет од 20.30 часот.

Директорот на Оффест, Оливер Белопета, призна дека одамна сакал во Скопје да ја доведе 50-годишната Малијка, која ја следат прекари „песнопојната птица на Васулу“ и „кралица на Африка“.

„Стилот на пеење на Сангаре е Васулу. Тоа е популарен музички жанр, произлезен од народните традиции на руралниот југозападен дел на Мали. Таа, исто така, даде огромен придонес во меѓународната музичка соработка и за разбирањето помеѓу раси и народи“, се вели во најавата на концертот.

Сангаре е добитничка на Греми награда и е амбасадор на добра волја на Обединетите нации. По осумгодишна пауза, таа лани го издаде својот седми студиски албум, кој претставува ново поглавје во нејзината кариера.