ПОЧИНА ПОМЛАДИОТ БРАТ НА МАРАДОНА, ХУГО, ВО ИТАЛИЈА ИГРАА ЕДЕН ПРОТИВ ДРУГ

Неапол, (АФП)

Помладиот брат на Диего Марадона, Хуго, почина во Неапол на 52 години, 13 месеци по еден од најдобрите фудбалери на сите времиња. Фудбалскиот клуб Наполи објави дека Марадона, исто како и неговиот славен брат, починал од срцев удар.

Хуго му се придружи на Диего во Наполи кога имаше 18 години

Како и неговите браќа Диего и Раул, и Хуго почнал да игра фудбал на рана возраст и бил младински репрезентативец на Аргентина. Во 1987 година му се придружи на Диего во Наполи, пред да му биде позајмен на Асколи.

На 20 септември истата година, Диего и Хуго заиграа еден против друг во Серија А, кога Наполи победи со 2:1. Хуго Марадона не оствари голема кариера, иако играше и во Шпанија, Австрија, Аргентина, Јапонија, Венецуела и Канада. По завршувањето на кариерата се врати во Италија и остана да живее во Неапол.