ОД ИНСТАНТ РАЗЛАДУВАЧ НА ПИЈАЛАЦИ ДО ЛЕТЕЧКО ТАКСИ – УРЕДИ КОИ ГО ОБЕЛЕЖАА САЕМОТ НА ТЕХНОЛОГИЈА ВО ЛАС ВЕГАС

Лас Вегас, (Гардијан)

Повеќе од 4.400 компании, од кои 1.200 стартапи, ги изложија своите производи на саемот на технологија ЦЕС во Лас Вегас. Оваа година можат да се видат повеќе концепти и прототипови од кога било.

ЛЕТЕЧКО ТАКСИ НА „ХЈУНДАИ“

Концептот „С-А1“ е електрично летало со четири ротори кои овозможуваат вертикално полетување и слетување. Во воздух ќе може да развие брзина од 290 километри на час, а содржи и падобран за итни случаи.

Од „Хјундаи“ велат дека ќе може да превезува четири патници на дистанци до 100 километри и ќе може да достигне висина од 600 метри. Иако во прв момент е предвидено со него да управува пилот, „Хјундаи“ планира „Ц-А1“ да лета автономно. Сериското производство треба да почне кон крајот на годината.

СУПЕРРАЗЛАДУВАЧ „МАТРИКС ЏУНО“

Со функција спротивна на микробранова печка, овој 300 фунти вреден кујнски производ е способен да олади лименка пиво до четири Целзиусови степени за само две минути, а шише вино до оптимални девет степени за пет минути.

СЕГВЕЈ С-ПОД

Во времето кога пешачењето е преценето, компанијата „Сегвеј“ разви ново транспортно средство: столица во облик на јајце закачена за две тркала. Таа може да развие брзина до 40 километри на час и првенствено е наменета за аеродроми, трговски центри и забавни паркови.

ВИСОКОТЕХНОЛОШЈКИ ЧЕТКИ ЗА ЗАБИ

Новата четка на „Колгејт“ има вграден сензор кој дава податоци колку се чисти забите и непцата, но ако две минути ви се многу за миење заби, „Y-Brush“ на француската компанија „FasTeesH“ ветува дека ќе ја заврши работата за десет секунди. Таа вибрира и ги четка сите заби одеднаш. Ќе чини 109 фунти.

АПАРАТ ЗА ГОТВЕЊЕ „ЏУЛИЈА“

Новиот производ на „CookingPal“ се состои од готвачки апарат и таблет кои го прават целото готвење за вас. Тој сецка, меша, бленда, меси, мери тежина, меле, ренда и ги прави сите фази на готвењето. Сѐ што треба да правите е да ги следите инструкциите на таблетот.

РОБОТСКИ МИЛЕНИЦИ

ЦЕС секако не би бил комплетен без роботи, а оваа година ги има секакви. Шоуто го украде „Ловот“ на јапонската фирма „Groove-X“, дизајниран така за веднаш да се вљубите во него. Замислен како домашно милениче, тој трча низ домот и зборува. Опремен е со камери и сензори, а неговата крзнена кожа е топла и чувствителна на допир, па знае кога го галите.

КОМПЈУТЕРИ НА ПРЕКЛОПУВАЊЕ

Лани сите зборуваа за телефони со екран на преклопување, а во 2020 дојдоа и такви компјутерски екрани. Со таков производ се претставија „Интел“, „Дел“ и „Леново“, чиј „ThinkPad X1 Fold“ прв ќе излезе на пазарот, во средината на 2020. Ќе чини 2.499 долари.