„СЕСТРИ“ НА ДИНА ДУМА Е ПРВИОТ МАКЕДОНСКИ ФИЛМ НА „НЕТФЛИКС“

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

„Сестри“, дебитантскиот филм на младата македонска режисерка Дина Дума, од денеска може да се гледа на „Нетфликс“. Ова е првиот македонски филм во програмата на најголемиот стриминг сервис на светот.

Филмот веќе една недела се прикажува и во скопското кино Милениум.

„Сестри“, кој на „Нетфликс“ оди под името „Sisterhood“, имаше светска премиера на Филмскиот фестивал во Карлови Вари во август, каде што освои Специјална награда на жирито, а македонската премиера беше на „Браќа Манаки“ во Битола. Потоа беше македонскиот кандидат за оскар за најдобар странски филм.

„Сестри“, кој не се препорачува за лица под 16 години, е приказна за две тинејџерки чие пријателство е ставено на тест кога се соочени со последиците од нивното декадентно однесување. Во главните улоги се Антонија Белазелкоска, Миа Жиро и Марија Јанчевска.

Дума е авторка на сценариото заедно со Мартин Иванов, а продуцентка е Марија Димитрова.