ФУСТАНОТ НА ЕЈМИ ВАЈНХАУС ОД ПОСЛЕДНИОТ КОНЦЕРТ ВО БЕЛГРАД ПРОДАДЕН ЗА 243.000 ДОЛАРИ

Њујорк, (АФП)
(FILES) In this file photo taken on November 1, 2021 the dress worn by Amy Winehouse in her final performance during the 2011 Summer Festival Tour for a concert performance in Belgrade is displayed at Julien's Auctions in Beverly Hills, California. - The dress singer Amy Winehouse wore for her final performance sold Sunday for $243,200, 16 times its estimated value, as part of a trove of memorabilia from the late diva's life auctioned in California. (Photo by Frederic J. BROWN / AFP)

Фустанот што Ејми Вајнхаус го носеше на својот последен концерт во Белград во јуни 2011 се продаде на аукција за 243.000 долари, што е 16 пати повеќе од првичните проценки на организаторите.

Англиската пејачка почина на 27 години само еден месец по концертот во Белград, на кој дојде видно пијана и беше исвиркана од дел од публиката. Нејзината лоша физичка состојба дополнително беше нагласена од тесниот зелено-црн фустан со мотиви на цвеќиња и бамбус, дизајниран од стилистката Наоми Пери.

На аукцијата во САД беа понудени повеќе од 800 предмети поврзани со Вајнхаус, од чија продажба беа собрани повеќе од четири милиони долари.