МЕГАН МАРКЛ ГОТВЕШЕ СО ЖЕНИТЕ КОИ ГО ПРЕЖИВЕАЈА ПОЖАРОТ ВО КУЛАТА ГРЕНФЕЛ ВО ЛОНДОН

Лондон, (Ројтерс)
NEWS EDITORIAL USE ONLY. NO COMMERCIAL USE. NO MERCHANDISING, ADVERTISING, SOUVENIRS, MEMORABILIA or COLOURABLY SIMILAR. NOT FOR USE AFTER 17 SEPTEMBER 2019 WITHOUT PRIOR PERMISSION FROM KENSINGTON PALACE. Copyright in the photograph is vested in Jenny Zarins Ltd. Publications are asked to credit the photographs to Jenny Zarins. No charge should be made for the supply, release or publication of the photograph. The photograph must not be digitally enhanced, manipulated or modified in any manner or form. This handout photograph issued by Kensington Palace shows the Duchess of Sussex cooking with women in the Hubb Community Kitchen at the Al Manaar Muslim Cultural Heritage Centre in West London, in the aftermath of the Grenfell Tower fire, which has resulted in the publications of Together: Our Community Cookbook, which features the women's own personal recipes from across Europe, the Middle East, North Africa and the Eastern Mediterranean and for which the Duchess has written the foreword. PRESS ASSOCIATION Photo. Issue date: Monday September 17, 2018. See PA story ROYAL Sussex. Photo credit should read: Jenny Zarins/PA Wire

Војвотката од Сасекс Меган Маркл се вклучи во хуманитарен проект за готвење и издавање книга со рецепти, за помош на луѓето кои го преживеаја ланскиот катастрофален пожар во кулата Гренфел во Лондон, кога загинаа 71 лице.

Проектот „Љубов“ почна минатото лето, на иницијатива на повеќе жени, кои сакаа да им помогнат на нивните семејства и пријатели по пожарот кој ја зафати зградата со 24 спрата. Книгата „Заедно: нашиот готвач“ е збирка од 50 рецепти и ќе му овозможи на проектот да се прошири, а кујната да биде отворена преку цела недела.

Војвотката од Сасекс со жените кои готват во народната кујна (Фото: Ројтерс)

„Веднаш се поврзав со луѓето во оваа заедничка кујна. Ова е место кадешто жените тажат, се смеат, плачат и заедно готват“, рече Меган, која првпат ја посети кујната во јануари.

„Минатото лето бевме сместени во хотел и немав кујна да готвам за моето семејство. Тешко ми беше и кога дојдов во оваа кујна, готвев со солзи. Потоа за кујната дознаа многу мајки од училиштето на син ми, тие кажаа на други жени и наеднаш дојдоа жени од различни култури, готвеа, разменуваа рецепти, се смееја“, рече една од жените кои работеа на книгата, Мунира Махмуд.

Меган ќе организира настан во палатата Кенсингтон на 20 септември, за да го промовира готвачот со поддршка на Кралската фондација.

„Сѐ уште не ми се верува дека кога војвотката дојде првпат, стави престилка и исчисти ориз. Кога ѝ кажавме дека кујната е отворена само двапати неделно, таа предложи да разменуваме рецепти и да се гледаме почесто. Така дојдовме до готвачот“, рече Махмуд.