НАЈБОГАТИОТ ЕВРОПЕЕЦ ГО КУПИ „ТИФАНИ“ ЗА 16 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ

Париз, (Гардијан)

„ЛВМХ“, најголемата светска компанија за луксузни добра, стана нов сопственик на „Тифани“ во зделка тешка 16,2 милијарди долари.

Францускиот концерн објави дека ова ќе го трансформира неговиот оддел за часовници и накит, што вклучува брендови како „Булгари“, „Таг Хојер“ и „Ибло“, но и ќе го зголеми неговото присуство во САД. Тоа е последниот додаток кон 75-те брендови на групацијата, чиј дел се и модни гиганти како „Луј Витон“, „Живенши“, „Фенди“, „Кристијан Диор“ и „Кензо“, но и најпознатите производители на шампањ „Дом Перињон“ и „Моет“.

„Тифани“ е основана во 1837 година, кога Чарлс Луис Тифани ја отворил првата продавница во Менхетн. Денес, „Тифани“ има повеќе од 14.000 вработени и 300 бутици. Таа е најпозната по свршувачки прстени, чии цени се движат од 1.425 до 43.400 фунти, како и по ѓердани од бели дијаманти. Минатата година, компанијата остварила продажби во вредност од 4,4 милијарди долари.

Ова е најголемата аквизиција на „ЛВМХ“ во 32-годишното раководење на Бернар Арно, кој важи за најбогат човек во Европа. Според податоците на „Форбс“ од ноември, неговото богатство изнесува 106,6 милијарди долари, а тој е и најбогатиот човек во модниот свет, каде што од врвот го симна сопственикот на „Зара“, Амансио Ортега.