РЕКОРДИТЕ НА ШУМАХЕР СЕ ЧИНЕА НЕДОСТИЖНИ, А ХАМИЛТОН ДОГОДИНА МОЖЕ СИТЕ ДА ГИ СОБОРИ

Лондон, (ЕСПН)

Кога Михаел Шумахер во 2004 година ја освои седмата шампионска титула во Формула 1, се чинеше дека ова никогаш нема да биде достигнато.

Три години подоцна, на Ф-1 патеките се појави Луис Хамилтон и следната сезона стана најмлад шампион во историјата. Британецот синоќа во Остин ја потврди шестата титула, од кои пет во рок од шест години и веќе наредната сезона, кога ќе биде 35-годишен, може да се израмни со големиот Шумахер.

Ова се некои од клучните бројки од статистиката на Хамилтон, кои покажуваат каде е тој во споредба со некои од најголемите возачи во историјата.

БРОЈ НА ТИТУЛИ

Михаел Шумахер – 7

Луис Хамилтон – 6

Хуан Мануел Фанџо – 5

Ален Прост, Себастијан Фетел – 4

ПОБЕДИ

Михаел Шумахер – 91

Луис Хамилтон – 83

Себастијан Фетел – 53

Ален Прост – 51

ПРОЦЕНТ НА ПОБЕДИ

Хуан Мануел Фанџо – 46,51% (52 трки, 24 победи)

Алберто Аскари – 39,39% (33 / 13)

Џим Кларк – 34,25% (73 / 25)

Луис Хамилтон – 33,47% (248 / 83)

ТРКИ ЗАВРШЕНИ СО ПОЕНИ

Михаел Шумахер – 221

Кими Раиконен – 212

Луис Хамилтон – 211

Фернандо Алонсо – 202

ПОДИУМИ

Михаел Шумахер – 155

Луис Хамилтон – 149

Себастијан Фетел – 119

Ален Прост – 106

ПОЛ-ПОЗИЦИИ

Луис Хамилтон – 87

Михаел Шумахер – 86

Аиртон Сена – 65

Себастијан Фетел – 57