СДСМ ОСВОИ 80.000 ГЛАСОВИ ПОВЕЌЕ ОД ВМРО-ДПМНЕ, ВТОР КРУГ ЌЕ ИМА ВО 35 ОПШТИНИ

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)
Macedonian woman votes at the polling station in Skopje, The Former Yugoslav Republic of Macedonia on 15 October 2017.Citizens of the Former Yugoslav Republic of Macedonia vote for the local election.

Државната изборна комисија ги објави официјалните резултати од локалните избори, што се одржаа во неделата, и со нив само се потврди убедливата победа на коалицијата предводена од СДСМ.

  • СДСМ и неговите партнери имаат освоено 415.726 гласови, додека за ВМРО-ДПМНЕ гласаа 335.054 избирачи. Следуваат ДУИ (89.617), Алијанса за Албанците (48.767) и Беса (46.464).
  • Во првиот круг, СДСМ победи во 37 општини, вклучувајќи ги Битола, Прилеп, Охрид, Велес и Струмица, додека ВМРО-ДПМНЕ засега има тројца сигурни градоначалници (Илинден, Петровец и Сопиште). ДУИ славеше во Кичево и Пласница, Центар Жупа ќе има градоначалник од редовите на Демократската партија на Турците, додека со Чучер Сандево и со Ранковце ќе раководат независни кандидати.
  • Според обработените 97,81% гласови, се очекува Петре Шилегов да победи во првиот круг за градоначалник на Скопје.
  • Втор круг од изборите ќе има во 35 општини, вклучувајќи ја и Кисела Вода. Од нив, СДСМ имаше водство во првиот круг во 12 општини, додека ВМРО-ДПМНЕ беше со поголеми шанси во шест општини.
  • Само две жени беа избрани за градоначалнички во првиот круг – во Битола и во Арачиново, што по вториот круг би можело да биде случај и со Тетово и Македонска Каменица.
  • Излезноста на изборите беше 59,52%, при што имаше и 51.164 неважечки ливчиња.