СЕДМА ЖРТВА НА КОВИД-19 ВО МАКЕДОНИЈА, УШТЕ ДЕВЕТ ПАЦИЕНТИ ИЗЛЕКУВАНИ

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

КОВИД-19 однесе уште еден живот во Македонија, додека девет пациенти имале негативен тест и се пуштени од Клиниката за инфективни болести во Скопје.

  • Седумдесет и деветгодишен жител на Дебар е седмиот пациент кој почина во Македонија.
  • Тој бил хоспитализиран на Инфективната клиника на 25 февруари, два дена откако имал позитивен тест.
  • Во последните 24 часа во земјата се потврдени 26 нови случаи, од кои 19 во Скопје, три во Куманово и по еден во Прилеп, Тетово и Крива Паланка, која стана 15. град во кој е забележан коронавирус.
  • Вкупната бројка заразени порасна на 285, вклучувајќи петмина полицајци од станицата во Петровец и осум медицински лица од Заводот за рехабилитација во Козле.
  • Министерот за здравство Венко Филипче кажа дека осум пациенти од Дебар и еден од Скопје се испишани од Инфективната клиника откако нивните два контролни теста на КОВИД-19 имале негативен резултат.
  • „Во следните денови очекуваме и други пациенти да бидат испратени дома“, изјави Филипче.
  • На светско ниво досега има над 750.000 заразени и над 36.000 починати.