СКОПЈЕ ГО ЧЕКА НОВО ЛУДИЛО – ВАРДАР СЕ ВРАЌА КАКО ЕВРОПСКИ ШАМПИОН

Келн, (СМАРТ СДК.МК)
epa07620679 Players of Vardar celebrate after winning the 2019 EHF FINAL4 Handball Champions League final match between HC Vardar and Telekom Veszprem in Cologne, Germany, 02 June 2019. EPA-EFE/SASCHA STEINBACH

Се случи ново чудо: Македонија повторно има европски првак во ракомет и тој повторно се вика Вардар!

Во својот последен меч во овој состав, „црвено-црните“ уште еднаш го покорија Келн, откако во финалето на завршниот турнир на Лигата на шампионите го победија Веспрем со 27:24, само ден по шокантниот триумф над Барселона.

Се повтори 2017 година и допрва ќе се повторува, бидејќи тогашниот пречек на вардарци во Скопје го запре градот и беше нешто за што воодушевено зборуваше цела ракометна Европа.

Вардарци стигнаа до европскиот врв во ситуација кога знаеја дека ова е крај на една величествена приказна, но се потрудија простувањето од црвено-црниот дрес да им биде со шампионски шмек. Најголемиот дел од екипата ќе се растури по Фајнл форот во Келн, но, пред тоа, има да се слави.