ВЛАДАТА НАЈАВИ ПОСТЕПЕНО ВРАЌАЊЕ НА ЖИВОТОТ ВО НОВАТА НОРМАЛНОСТ ОД СЛЕДНАТА НЕДЕЛА

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Втор ден по ред бројката новозаразени со коронавирусот во Македонија е помала од десет, додека Владата најави постепено враќање на животот во новата нормалност, почнувајќи од следната недела.

  • Министерот за здравство Венко Филипче потврди дека од последиците на коронавирусот почина популарниот ТВ-водител и пејач Драган Вучиќ (65), кој пред осум дена бил префрлен на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје откако му се влошиле симптомите.
  • Тој е 85. жртва на КОВИД-19 во земјата.
  • Откако вчера беа пет, денеска се потврдени седум нови случаи на коронавирус, од направените 199 тестирања.
  • Во Македонија досега се регистрирани 1.518 позитивни теста.
  • Бројката оздравени порасна на 992, 47 повеќе во однос на вчера.
  • По речиси два месеца, следната недела повторно ќе се отворат кафулињата и рестораните, но само терасите.
  • Филипче кажа дека се прават и посебни протоколи за отворање на градинките, автошколите, библиотеките и едукативните центри, како и за враќање на клиниките во нормална функција.