ВО МАКЕДОНИЈА ПРВПАТ НАД 300 НОВИ СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС ВО ЕДЕН ДЕН

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Македонија бележи нов рекорд откако за првпат од почетокот на епидемијата во еден ден се регистрирани повеќе од 300 нови случаи на коронавирус.

  • Во последните 24 часа потврдени се 317 нови случаи на зараза, дури 92 повеќе во споредба со вчера, при што биле направени 1.990 тестирања.
  • Тие се распределени во 22 градови, од 182 во Скопје до еден во Охрид, Неготино и Ресен.
  • Претходниот дневен рекорд од 243 нови случаи го имавме во саботата, а во последните пет дена бројот на заразени порасна за 1.059.
  • Македонија се ближи кон бројката од 20.000 случаи на коронавирус и сега е на 19.413.
  • Ковид-19 однесе уште четири животи во земјата, а вкупната бројка починати досега изнесува 772.
  • Бројот на активни случаи е 2.892, а досега оздравеле 15.749 лица.