ЗА НЕПОЛН МЕСЕЦ НАД 4.000 НОВИ СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС ВО ЗЕМЈАТА

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)
An ambulance carrying patient infected with the novel SARS-CoV-2 coronavirus causing the COVID-19 disease arrives at the City General Hospital 8 September in Skopje, North Macedonia, 30 June 2020. The number of newly infected COVID-19 patients in the North Macedonia is still more than one hundred per day last three weeks, which is a big number for the small Balkan country. Beside the big numbers, the Government stopped all the precautions and safety measures, and set a date, July 15 2020, for Parliamentary elections and opened all border crossings without any conditions for passing. EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Македонија ја надмина границата од 7.000 заразени со коронавирус откако за неполн месец биле регистрирани 4.000 нови случаи.

  • Ковид-19 однесе уште седум животи во Македонија, на возраст од 50 до 82 години.
  • Вкупната бројка починати сега изнесува 341, убедливо најмногу во регионот.
  • Во изминатите 24 часа се потврдени 115 позитивни теста, и тоа во 14 градови, најмногу во Скопје (53) и Струга (13).
  • Од почетокот на кризата, во Македонија има 7.046 заразени, што е зголемување за повеќе од 4.000 за период од само четири недели.
  • Досега оздравеле 3.027 лица, но има и 3.678 активни случаи.