16-ГОДИШЕН НАПАЃАЧ НА БОРУСИЈА ДОРТМУНД СТАНА НАЈМЛАДИОТ ИГРАЧ ВО ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ

Дортмунд,, (Сан)

Јусуфа Мукоко синоќа испиша историја, станувајќи најмладиот фудбалер кој заиграл во Лигата на шампионите досега.

Напаѓачот на Борусија Дортмунд настапи на средбата со Зенит на возраст од 16 години и 18 дена, надминувајќи го рекордот на Нигериецот Селестин Бабајаро, кој беше 69 денови помлад кога во 1994 играше за Андерлехт против Стеауа. Мукоко минатиот месец го урна и рекордот на германската Бундеслига, кога настапи на средбата против Херта еден ден пред својот 16. роденден.

Мукоко е роден во Камерун, но веќе дебитираше за младите селекции на Германија. Тој постигнал 192 гола на 123 младински натпревари пред да премине во професионалци и денес заработува 6.500 евра неделно во Борусија. Мукоко лани потпиша и повеќегодишен договор со „Најки“, вреден девет милиони долари.