ДЕЈАН ГЕОРГИЕВСКИ ГО ИСПОЛНИ ВЕТУВАЊЕТО И НА МАКЕДОНИЈА Ѝ ГО ДОНЕСЕ ПРВИОТ ОЛИМПИСКИ МЕДАЛ ПО 21 ГОДИНА

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Теквондистот Дејан Георгиевски ни малку скромно вети медал пред почетокот на Олимписките игри во Токио, во спортот во кој никогаш досега не сме имале претставник на олимпијадите и денеска го исполни тоа.

Во финалето на категоријата до 80 килограми, 22-годишниот скопјанец попладнево беше поразен од Русинот Владислав Ларин со 15:9 и освои сребро, што е прв олимписки медал за Македонија во последните 21 година.

Во полуфиналето го совлада вториот фаворит Кјо Дон Ин од Јужна Кореја

„Во Токио ќе бидат најдобрите 16-мина во мојата категорија, конкуренцијата ќе биде пеколна. Јас сум сигурен дека секого можам да победам и ветувам дека ќе донесам медал од Токио“, порача Георгиевски пред заминувањето за Јапонија.

Листата теквондисти кои ги победи е навистина импресивна. Иако рангиран на 14. место, Георгиевски на патот до финалето ги елиминираше светскиот првак од Куба, Рафаел Јуниер Алба Кастилјо (11:8), Сајду Гбане од Брегот на Слоновата Коска (9:4) и вториот фаворит Кјо Дон Ин од Јужна Кореја (12:6).

Георгиевски е роден во 1999 во Скопје и е член на теквондо клубот Бутел. Својот голем потенцијал го најави уште во 2017, кога стана европски првак, а лани се закити со европско сребро. До Олимписките игри во Токио стигна преку квалификацискиот турнир во Софија.

Г. КОНЕВ