ПО 14 МЕСЕЦИ ОДЛОЖУВАЊЕ, „БЛЕК ВИДОУ“ ЌЕ ИЗЛЕЗЕ ДИРЕКТНО НА СТРИМИНГ

Лос Анџелес, (АП)

По повеќе од една година одложување, „Дизни“ одлучи да го објави „Блек Видоу“ директно на стриминг.

Блокбастерот на „Марвел“ ќе се најде во понудата на стриминг платформата „Дизни+“ од 9 јули, кога ќе почне да се прикажува и во кината. Хибридна дистрибуција ќе има и „Круела“, приквелот на „101 далматинец“, со Ема Стоун во главната улога, кој ќе има премиера на „Дизни+“ и во кината на 28 мај.

„Блек Видоу“ оригинално требаше да излезе на 20 мај минатата година.

„Дизни+“ објави дека собрал 100 милиони корисници за само 16 месеци од отворањето, а големиот успех го должи и на сериите „Мандалорецот“, „ВандаВижн“ и најновата, „Фалкон и Зимски Војник“.