И ВО ПОЖАРНА ДА СЕ ЈАВЕВТЕ, ЌЕ ВИ РЕЧЕА „ГЛЕДАМ СУПЕР БИНГО“, МЕСТО „АЛО“, РЕЧЕ ИГОР ЏАМБАЗОВ НА КОНЦЕРТОТ „99 МЕГАЅВЕЗДИ“ ВО СКОПЈЕ

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Македонските пејачи од 1990-тите се споија на заеднички концерт сношти во салата „Јане Сандански“ во Скопје, наречен „99 мегаѕвезди“. Концертот беше убаво враќање во времето кога по распадот на Југославија почна да се слуша домашната поп музика.

Водители беа Марјана Станојковска и Игор Џамабазов, кои се потсетија на времето кога заедно го водеа „Супер бинго“.

Маја Гроздановска-Панчева запеа по долго време. (Фото:К.Попов)

„Во тоа време и да се јавевте во пожарна немаше да ви речат ‘Ало’, туку ‘Гледам Супер бинго“, се пошегува Џамбазов.

Извлекувајќи награди од Државна лотарија, Станојковска и Џамбазов го споменаа наградното патување во Дубаи.

„Ние сме домашни инфлуенсери, што бараме во Дубаи“, рече Џамабаов во свој стил.

На концертот настапи и Искра Трпева, сега професорка во „Илија Николовски-Луј“ (Фото:К. Попов)

По долго време запеаја Маја Гроздановска-Панчева, која сега работи во хорот на Националната опера и балет и Маријан Стојаноски, кој ѝ е колега во Операта, а публиката покажа дека не ги заборавила нивните песни.

Ребека порача да се грижиме за лицата со попреченост. (Фото: К. Попов)

Ребека, која на крајот од 1990-тите беше пионер во поп музиката во многу нешта, од снимање модерни спотови до оригинален имиџ, пак ја запеа „Обиди се“. На видеобим одеше потсетување на помладата Ребека, а на сцената таа им порача на сите да ја кренат свеста за лицата со попреченост.

„Вие не знаете каква мака имаат семејствата кои живеат со деца со попреченот. На тие лица итно им треба дневен центар“, порача Ребека, чиј најстар син боледува од ретката болест туберна склероза.

Настапи и групата „Пис брадрс“, откривајќи дека токму Ребека ги пеела женските вокали во нивната песна „Скопските девојки“.

Маријан Стојаноски го запеа хитот „Роденден“ (Фото:К. Попов)

На сцената, по долго време ја видовме и Верица Пандиловска, која сега живее во Холандија, а Кристина Арнаудова потсети на нејзиниот хит „Прашина“. Запеаја и Ристо Самарџиев, Бени од „Нон стоп“, групата „Куку леле“, а Сара Мејс во отсуство на Ерзана ја испеа „Ноќна кралица“.

Кристина Арнаудова потсети на хитот „Прашина“. (Фото: К. Попов)

Наде Талевска, Ламбе Алабаковски, Тони Зен, Александар Тарабунов, Александар Ристовски-Принц, Мила Николовска-Ѓумар, дуото „Дис“, Ивона Јо и Дарко Гроздановски ја развеселија публиката. Настапи и Искра Трпева по долго време, која е сега професорка во средното музичко училиште, како и Андријана Јаневска и Бојана Атанасовска, некогаш најредовни на домашните фестивали, а дел од концертот беше и Златимир Аревски-Арчи.

Уникатен сценски настап имаше Александар Ристовски-Принц (Фото: К.Попов)

Пред настанот, македонска музика пушташе диџеј Мац. Веселиот концерт беше повод повторно како водителско дуо да се спојат Миа Костова и Мартин Трпчески, кои го водеа популарното тинејџерско шоу „99 акција“.

М. ЏАРОВСКА

Фото: К. ПОПОВ