ТРИ ДЕНА БЕСПЛАТНИ КОНЦЕРТИ ВО МКЦ КАКО НАЈАВА НА 21. ТАКСИРАТ

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Серија бесплатни концерти стартува вечерва во Младински културен центар во Скопје, како увертира во 21. издание на фестивалот Таксират.

Програмата е исклучително богата, па во наредните три вечери ќе има дури 24 концерти на музичари и бендови од цела Европа, сето тоа во рамките на ПИН музичката конференција, на која, како што кажува и името, ќе има и панел дискусии со голем број домашни и странски говорници.

Ова е можност македонската публика да се запознае со некои нови имиња од европската музичка сцена, а по искуството и статусот отскокнува култната словенечка група „Боргезија“, која вечерва од 22:45 часот ќе го има првиот настап во Македонија по повеќе од две децении.

Денеска уште ќе настапат чешката џез пијанистка Бара Змекова (20:45) и српскиот џез/соул музичар Марко Луис (21:45).

Од утре, концерти ќе има и во Денсинг салата и во кино Фросина, но и на посебен стејџ во тоалетите на МКЦ.