РИДЛИ СКОТ ЌЕ СНИМА ФИЛМ ЗА „БИ ЏИС“

Лос Анџелес, (Индипендент)

Режисерот Ридли Скот ќе снима филм за легендарната диско поп група „Би џис“. Сценариото ќе го пишува Џон Логан, кој го напиша блокбастерот на Скот од 2000 „ Гладијатор“.

Триото составено од браќата Бери, Робин и Морис Гиб, беше едно од најпродаваните музички групи на сите времиња.

53-годишниот Морис почина во 2003 од срцев удар. Во 2009 , Робин објави дека тој и Бери повторно ќе настапат под името „Би џис“. Три години подоцна, во мај 2012, Робин почина по компликации различни здравствени проблеми, на 62-годишна возраст.

Бери Гиб ќе биде вклучен во новиот филм како извршен продуцент.

Скот периодов ја привршува продукцијата на „Гладијатор 2“, со Пол Мескал, Дензел Вашингтон и Педро Паскал во главните улоги. Продолжението на првиот филм објавен пред повеќе од две децении, треба да се појави во кината на крајот на 2024.

Фото: Гети