СУПЕРМЕН И ЛОИС ЛЕЈН ВО ПРИВАТЕН ЖИВОТ БИЛЕ КАКО БРАТ И СЕСТРА

Њујорк, (АП / Венити фер)
Christopher Reeve (as Superman), Margot Kidder Superman (1978) Directed by: Richard Donner USA - 1978 Featuring: Christopher Reeve (as Superman), Margot Kidder Where: United States When: 01 Jan 1978 Credit: WENN.com **WENN does not claim any ownership including but not limited to Copyright or License in the attached material. Fees charged by WENN are for WENN's services only, and do not, nor are they intended to, convey to the user any ownership of Copyright or License in the material. By publishing this material you expressly agree to indemnify and to hold WENN and its directors, shareholders and employees harmless from any loss, claims, damages, demands, expenses (including legal fees), or any causes of action or allegation against WENN arising out of or connected in any way with publication of the material.**

„Постои само една вистинска Лоис Лејн“, изјави Ричард Донер, режисерот на првите два дела на „Супермен“, по смртта на Марго Кидер.

Канадската актерка, која почина во неделата на 69-годишна возраст, е една од многуте кои ја играа репортерката и придружничка на омилениот суперхерој. Пред неа, Лоис Лејн биле Ноел Нил и Филис Коутс, потоа и Кејт Босворт, Тери Хачер и Ејми Адамс, но за многумина, токму таа и Кристофер Рив останаа дефинитивни и антологиски верзии на овие два лика.

Рив и Кидер не беа големи филмски имиња кога Донер во 1978 година ги ангажираше за насловните улоги во „Супермен“, покрај веќе легендарните Марлон Брандо и Џин Хекман.

„Марго и Кристофер беа како спротивни полови. Тој беше актер трениран на ‘Џулијард‘, а таа беше девојка од ранч. Тоа беше како град да се среќава со село. Но, таа беше многу силна и заштитничка личност и застана зад Донер кога тој беше отпуштен по вториот филм. Затоа и не се појавува многу во третиот дел“, кажа нејзиниот колега од франшизата, Џон Мекклур.

Тој додаде дека целата екипа и потоа останала во добри односи. Рив и Кидер биле како брат и сестра, и се привлекувале и не се поднесувале еден со друг.

„Хемијата помеѓу нас беше автентична, затоа што доаѓавме од слични средини и тој личеше на еден од моите браќа. Цело време се каравме, што на екипата ѝ беше непријатно. Во следен момент би играле шах или нешто друго, затоа што толку бевме добри пријатели. Имаше некоја романтична енергија помеѓу нас“, се присети Кидер во едно неодамнешно интервју.

И двајцата потоа не ја повторија оваа популарност, но и животот не ги милуваше: Рив остана парализиран по пад од коњ во 1995 година и почина девет години подоцна, додека Кидер се мачеше со ментални проблеми.