ТЕАТАР КОМЕДИЈА ОНЛАЈН ЌЕ ГО ПРИКАЖЕ ДОКУМЕНТАРЕЦОТ ЗА АНЧЕ ЏАМБАЗОВА

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Вечерва во 20 часот на Јутјуб каналот на Театар Комедија онлајн премиера ќе има документарниот филм за Анче Џамбазова, една од легендарните актерки на македонската сцена.

Филмот е снимен во соработка на Театар Комедија и Општина Аеродром. Финансиски е поддржан од средствата наменети за одржување на фестивалот Гола месечина. Режисер на документарецот е Миле Гроздановски, а сценарист и асистент на режија е Гоце Трајковски.

Анче Џамбазова (3 август 1942-30 септември 1997) e најпозната по улогите во „Мирно лето“ и „Македонски народни приказни“. Таа е ќерка на глумецот Петре Прличко, сопруга на композиторот Александар Џамбазов и мајка на актерот Игор Џамбазов и архитектката Татјана Џамбазова.