ВИЛИЈАМ И КЕЈТ ГО ПОКАЖАА НОВИОТ ПРИНЦ

Лондон, (Би-Би-Си)
Britain's Prince William and Kate, Duchess of Cambridge with their newborn baby son as they leave the Lindo wing at St Mary's Hospital in London London, Monday, April 23, 2018. The Duchess of Cambridge gave birth Monday to a healthy baby boy — a third child for Kate and Prince William and fifth in line to the British throne. (John Stillwell/Pool photo via AP)

Принцот Вилијам и неговата сопруга Кејт Мидлтон ја напуштија болницата „Сент Мери“ во Лондон неколку часа откако таа го роди нивното трето дете, за првпат покажувајќи го бебето во јавност.

Новиот принц се роди денеска на пладне и сѐ уште нема име, додека палатата Кенсингтон објави дека сите се добро.

Тие излегоа од болницата околу 19 часот, при што беа поздравени од присутните луѓе, од кои некои два дена кампуваа во близина. Потоа со автомобил се упатија кон палатата Кенсингтон.

Оттаму кажаа дека името на бебето, кое секако ќе биде традиционално, ќе биде објавено во скоро време, а како најпопуларни имиња фигурираат Артур, Алберт, Фредерик, Џејмс и Филип.