КАТАР ИЗГРАДИ СЕДУМ НОВИ СТАДИОНИ, СИТЕ 16 ЗА СЛЕДНИОТ МУНДИЈАЛ ВЕЌЕ ПОСТОЈАТ

Њујорк, (Дезин)

Светското првенство во Катар заврши со вчерашното спектакуларно финале во кое Аргентина ја совлада Франција на пенали и палката ја презедоа САД, Канада и Мексико, кои заеднички ќе бидат домаќини во 2026.

„Би-Си плејс“ во Ванкувер има 58.000 седишта

За разлика од Катар, каде што седум од осумте стадиони беа изградени специјално за овој Мундијал, сите 16 стадиони за СП 2026 веќе постојат и евентуално ќе бидат прилагодени. Во САД ќе се игра на 11 стадиони кои се домови на НФЛ тимови, во Канада на два, а во Мексико на три, вклучувајќи го легендарниот стадион „Астека“, кој беше домаќин на финалето во 1970 и 1986 година.

Стадионот во Арлингтон може да се прошири од 80.000 на 100.000 места

Официјално, најголем капацитет од нив има токму „Астека“, кој може да прими 87.000 гледачи. Над 80.000 седишта имаат и стадионите во Хјустон, Арлингтон и Њу Џерси, а најмал е „БМО Филд“ во Торонто, кој располага со 27.000 места, но може да биде проширен до 40.000, што е потребниот минимум за организирање мечеви од СП.

„СоФи“ во Лос Анџелес е отворен во 2020 и чинеше 5,5 милијарди долари
Покривот на „Мерцедес-Бенц“ во Атланта се отвора и затвора како отворот на фотоапарат
„НРГ“ во Хјустон може да прими 80.000 гледачи
„БМО Филд“ во Торонто ќе биде најмалиот стадион во 2026