„ЛЕГО“ ГО НАПРАВИ СТАДИОНОТ НА МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД ОД 3.898 КОЦКИ

Манчестер, (Дезин)

Компанијата „Лего“ објави дека креирала модел на стадионот на Манчестер јунајтед. „Олд Трафорд“ од 3.898 коцки ќе излезе во чест на одбележувањето на неговата 110-годишнина.

Фановите на славниот англиски клуб ќе можат да направат сопствена верзија на стадионот, додавајќи детали како тунелот од каде излегуваат играчите.

(Фото: Лего)

Комплетот од 250 фунти ќе се продава онлајн од 1 февруари, а јубилејот на „Олд Трафорд“ е на 19 февруари. Стадионот ќе биде 18,5 сантиметри висок, 47 сантиметри долг и 39 сантиметри широк.

„Да се креира ‘Олд Трафорд’ со лего коцки беше неверојатен дизајнерски предизивик за нашиот тим и не можеме да бидеме посреќни со резултатот“, рече Мајкл Псијаки од данската компанија.

(Фото: Лего)