МОДАТА НА ОСКАРИТЕ – ПАРАДА НА РОЗЕВО И ЛЕДИ ГАГА КАКО ОДРИ ХЕПБЕРН

Лос Анџелес, (Гардијан)

Сезоната на филмски награди ноќеска го достигна своето финале на Оскарите, а со тоа и модата на црвениот тепих.

Розево во разни нијанси беше избор на голем број актерки (Фото: Гети)

Леди Гага го разбуди духот на класичниот Холивуд, носејќи црн фустан на Александер Меквин, а изгледот го дополни со елегантни вечерни ракавици и со дијамантски ѓердан на „Тифани“, што своевремено го носела Одри Хепберн.

Сепак, розевата се покажа како боја на вечерта и беше избор на голем број од актерките, што е голем контраст во споредба со минатогодишната доминација на темни фустани, кога движењето #MeToo беше на својот врв. Благодарение на Џулија Робертс, која го додели оскарот за најдобар филм, розево и ја затвори вечерта.

Шарлиз Терон (Фото: Ројтерс)
Јалица Апарисио / Реџина Кинг (Фото: Гети)
Ривалките од „Миленичка“, Ема Стоун и Рејчел Вајс (Фото: Гети)
Глен Клоуз (Фото: Гети)