ГИБРАЛТАР Е ПРВОТО МЕСТО ВО ЕВРОПА КОЕ СЕ ВРАТИ ВО НОРМАЛЕН ЖИВОТ

Гибралтар, (Дојче веле)

Министерката за здравство на Гибралтар, Саманта Сакраменто, сѐ уште се навикнува на новата нормалност на островот. Носењето маска веќе не е задолжително, освен во јавен превоз.

„Имаш чувство како да си заборавил нешто или дека правиш нешто погрешно. Психолошки, ќе ни треба време да се вратиме“, вели Сакраменто.

Полициски час е укинат, а рестораните и баровите смеат да работат до два часот после полноќ, како што беше пред да почне ширењето на коронавирусот.

Гибралтар, британска прекуморска територија сместена на најјужната точка на Шпанија, е првото место во Европа кое се врати во претпандемиската нормалност. Според Сакраменто, ова се должи на добро организираната вакцинација. Речиси сите 34.000 жители се вакцинирани, како и 10.000 луѓе кои редовно доаѓаат од Шпанија на работа.

На улица веќе не мора да се носи маска (Фото: Си-Ен-Ен)

Ковид-19 однесе 94 животи на Гибралтар, а сега веќе нема пациенти со оваа болест во тамошната болница.

„Веќе неколку дена не е регистриран нов случај на зараза. Тоа е неверојатно добар знак“, вели Сакраменто.

Во соседниот шпански регион Андалузија, сликата е сосема спротивна. Бројот на заразени повторно расте, а болниците одново се полнат.

„Среќна сум за луѓето на Гибралтар, но и малку љубоморна на нивната слобода“, вели 63-годишната Лурдес Гамис од Гранада.

Во Гибралтар се одржа и прв јавен настан, боксерски меч, на кој присуствуваа 500 целосно вакцинирани луѓе. И покрај сѐ, властите велат дека не го спуштаат гардот и ќе ја проценуваат состојбата од недела во недела.