ВЕНЕЦИСКА МОСТРА ОТВОРИ СО ЅВЕЗДИ И СТРОГИ КОВИД ПРОТОКОЛИ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Венеција, (Ројтерс)
Penelope Cruz poses for photographers upon arrival at the premiere of the film 'Parallel Mothers' and the opening ceremony of the 78th edition of the Venice Film Festival in Venice, Italy, Wednesday, Sep, 1, 2021. (Photo by Joel C Ryan/Invision/AP)

Облечена во црно-бела креација на „Шанел“, оскаровката Пенелопе Круз го предводеше враќањето на филмските ѕвезди на црвениот килим на фестивалот во Венеција. Седумдесет и шестото издание на Мостра отвори со „Паралелни мајки“, новиот филм на Педро Алмодовар, со Круз во главната улога.

Хелен Мирен (Фото: Гети)

За разлика од Кан, најстариот филмски фестивал во светот не го прескокна изданието во 2020 поради пандемијата на ковид-19, но годинава, ѕвездите се вратија на брегот Лидо во знак на поддршка на филмската индустрија.

Адријана Лима (Фото: Гети)

Организаторите се грижат за строг протокол со цел 11-дневниот фестивал да помине без проблеми. Задолжителни се сертификат за примена вакцина или негативен ПЦР тест и забрането е публиката да се доближува до црвениот килим.

Изабел Ипер (Фото: Гети)

„Сите се желни да се вратат, да се рестартираат, да ги претстават филмовите што останаа заклучени година и пол, можеби две години“, изјави директорот на фестивалот Алберто Барбера.

Пенелопе Круз (Фото: Гети)